
11.10.2012
Popis prava i beneficija koje mogu ostvariti oboljeli od multiple skleroze u Kantonu Sarajevo
Na osnovu dosadašnjih iskustava procijenili smo da je potrebno na jednom mjestu objediniti sva prava i povlastice koje oboljeli od MS-a imaju po propisima Federacije Bosne i Hercegovine i Kantona Sarajevo
Udruženje oboljelih od multiple skleroze Kantona Sarajevo čini sve da poboljša status osoba oboljelih od MS- a u društvu, zaštiti i unaprijedi njihova stečena prava i pomoigne im da ih na lakši i efikasniji način ostvare.
Na osnovu dosadašnjih iskustava procijenili smo da je potrebno na jednom mjestu objediniti sva prava i povlastice koje oboljeli od MS-a imaju po propisima Federacije Bosne i Hercegovine i Kantona Sarajevo, radi čega je i pripremljen ovaj Vodič.
Uvjereni smo da ćete koristeći se ovim Vodičem mnogo lakše i jednostavnije doći do svojih prava.
Propisi koji se odnose na prava osoba sa invaliditetom veoma su složeni i često se mijenjaju.
Iz tih razloga ovaj Vodič prihvatite kao trenutni presjek stanja, a o svim promjenama propisa ćemo vas kroz buduće dopune izdanja Vodiča blagovremeno informirati.
1. Pravo na novčanu naknadu za
- tuđu njegu i pomoć
- lična invalidnina
- ortopedski dodatak
U skladu sa odredbama Federalnog Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom, možete ostvariti pravo na novčana primanja ukoliko zadovoljavate uvjete, odnosno ako vam nadležna ljekarska komisija procijeni stepen invaliditeta 90% ili 100%.
Obratiti se Institutu za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, ul. Branislava Đurđeva br. 2., gdje ćete dobiti obrazac Zahtjeva, uz koji ćete priložiti medicinsku dokumentaciju i uplatnicu. Sa nalazom i mišljenjem koje dobijete od ljekarske komisije, a procijenjena invalidnost je 90 ili 100%, obratiti se Službi socijalne zaštite u općini stanovanja, pri JU „Kantonalni Centar za socijalni rad“, gdje ćete popuniti zahtjev za ostvarivanje navedenih prava.
2. Pravo na ortopedska pomagala
- Pelene-ulošci za inkontienciju
- Kateteri
- Štap
- Štake
- Hodalica
- Invalidska kolica
- Antidekubitus jastuk
- Antidekubitus madrac i dr.
Pravo na ortopedska pomagala možete ostvariti u skladu sa odredbama Uredbe o obimu, uslovima i načinu ostvarivanja prava osiguranih lica na korištenje ortopedskih i drugih pomagala, koju donosi Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo (ZZOKS), ukoliko Vam nadležni ljekar-specijalista prepiše potrebu za određenim pomagalom.
Obratiti se nadležnom ljekaru-specijalisti (neurologu, fizijatru, ortopedu, urologu i dr.), zavisno od pomagala koje tražite, ovlašteni ljekar će dati preporuku o potrebi za određenim pomagalom, na osnovu čega ljekar u ambulanti porodične medicine prepisuje recept za pomagalo, koji se ovjerava u službi ZZOKS.
Ukoliko imate potrebu za nekim drugim pomagalom, koje se ne nalazi u Uredbi, podnijeti molbu ZZOKS za odobrenje finansiranja pomagala, uz priloženu medicinsku dokumentaciju i preporuku ljekara koja dokazuje potrebu za tim pomagalom
. Nadeležna Komisja u ZZOKS će razmotriti Vaš zahtjev.
3. Pravo na povlasticu kod korištenja javnog gradskog prevoza GRAS-a,
Pravo na tzv. invalidski kupon GRAS-a, po nižoj cijeni od redovne. Trenutno je cijena mjesečnog kupona 21,70 KM.
Obratiti se nadležnoj službi GRAS-a, a Udruženje će dati potvrdu o članstvu, koju trebate priložiti.
4. Pravo na snižene cijene usluga BH TELECOM-a,
Poseban paket fiksne telefonije i poseban paket GSM usluga za oboljele od multiple skleroze sa procijenjenom invalidnošću od najmanje 80%.
Obratiti se nadležnoj šalter službi BH TELECOM-a gdje se preuzima zahtjev i popunjen i kompletiran predaje. Priložiti Potvrdu o članstvu od Udruženja oboljelih od MS-a KS.
5. Pravo na banjsko liječenje
Pravo se ostvaruje na prijedlog ovlaštenog ljekara kao nastavak bolničkog liječenja, a u roku tri mjeseca od završene hospitalizacije.
Sa preporukom ljekara obratiti se nadležnoj službi Zavoda zdravstvenog osiguranja KS u ul. Dobrovoljačka na Skenderiji ili Ložionička (preko puta Elektroprivrede), gdje se odobrava banjsko liječenje/rehabilitacija.
6. Pravo na uvećani dječiji dodatak
Ako su jedan ili oba roditelja lica sa invaliditetom, djeca imaju pravo na uvećani dječiji dodatak.
Zakonom nije predviđen imovinski cenzus, ali je uvjet da niko u domaćinstvu nema auto ukoliko nije uvezeno uz carinsku povlasticu na invalidnost.
Obratiti se nadležnoj službi u općini stanovanja, popuniti zahtjev i priložiti tražene dokumente.
7. Pravo na posjedovanje invalidske auto naljepnice za parkiranje
Ostvaruje se pravo na posjedovanje naljepnice, za osobe sa invaliditetom donjih ekstremiteta 60-100%.
Obratiti se Policijskoj upravi, u općini stanovanja.
Priložiti uz Zahtjev kopije dokumenata: lična karta, dokaz o vlasništvu auta, saobraćajna dozvola za auto, rješenje o invalidnosti, 2 x foto.
8. Pravo na oslobađanje plaćanja carine i PDV-a pri uvozu automobila
Obratiti se sa Zahtjevom Institutu za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja FBiH u ul. Branislava Đurđeva. Priložiti medicinsku dokumentaciju i uplatnicu.
Ako je rješenjem nadležne komisije za utvrđivanje stepena invalidnosti prema propisima o invalidskom osiguranju utvrđeno
tjelesno oštećenje od najmanje 80%, posebno organa za kretanje, možete ostvariti ove pravo.
Zahtjev za ostvarivanje ovih prava podnosi se nadležnoj carinskoj upravi. Priložiti Rješenje ljekarske komisije i dokumentaciju o vezenom automobilu (vrijednost auta do 30,000,00 KM).
9. Olakšice za poslodavce koji zapošljavaju osobe sa invaliditetom
U skladu sa Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju lica sa invaliditetom FBiH, poslodavac koji zapošljava osobu sa procijenjenim invaliditetom od 60-100%, ima pravo na povrat dijela sredstava uplaćenih za poreze i doprinose na plaću za njega.
Obratiti se Fondu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom FBiH sa Zahtjevom za novčanu nadoknadu i subvenciju plaćenih poreza i doprinosa na plaću za osobu sa invaliditetom, uz koji se prilažu potrebni dokumenti.
Web adresa: www.fprzoi.ba
Što donosi učlanjenje u Udruženje oboljelih od multiple skleroze Kantona Sarajevo?
Učlanjenjem u udruženje upoznaju se novi prijatelji, nestaje osjećaj usamljenosti i lakše se nalaze sagovornici koji će razumjeti osobne probleme i koji ce, na temelju stručnog znanja ili vlastitog iskustva, znati pružiti pomoć.
Aktivisti udruženja će pouzdano uvijek dati pravovaljanu informaciju ili će znati dati uputu o pravoj adresi, gdje dobiti odgovor na osobni upit i naći rješenje problema.
Udruženje organizuje druženja, edukacije po pitanju novih informacija o tretmanu i rehabilitaciji bolesti i na druge teme. I Vi možete biti predlagač tema tribina i predavanja namijenjenih oboljelima od MS-a i svim ostalim zainteresovanim.
NAPOMENA: Kako se vremenom mijenaju odredbe zakona i drugih propisa po kojima se ostvaruju prava i beneficije, zadržavamo pravo greške u ponuđenim informacijama. Udruženje će pratiti izmjene propisa i imati pravovremeno informacije i upute kako da ostvarite ova ili eventualno neka druga nova prava.